شرکت “صنایع سنگین کاواساکی” (KHI) یک شرکت چندملیتی ژاپنی است که عمدتا به عنوان تولیدکننده موتورسیکلت، انجین، تجهیزات سنگین، تجهیزات هوافضا و صنایع دفاعی، خودروهای ریلی و کشتی شناخته می‌شود. این شرکت در زمینه تولید رُبات‌های صنعتی، توربین‌های گازی، بویلر و سایر محصولات صنعتی نیز، فعال است. نام شرکت از نام بنیانگذار آن، “شوزو کاواساکی” گرفته شده است. KHI در کنار “صنایع سنگین میتسوبیشی” و IHI یکی تولیدکنندگان بزرگ صنایع سنگین در ژاپن محسوب می‌شود. شکل‌گیری برند کاواساکی به سال 1878 برمی‌گردد؛ هنگامی که شوزو کاواساکی – که از جوانی در صنعت دریانوردی و کشتی‌سازی مشغول بود – “کشتی‌سازی کاواساکی تسوکیجی” را در توکیو احداث و نخستین سفارش خود را دریافت کرد. شوزو کاواساکی در سال 1836 در کاگوشیما و در یک خانواده تاجر کیمونو متولد شد. او در هفده‌سالگی فعالیت‌های بازرگانی خود را بندر ناگازاکی – که در آن زمان تنها درگاه تجارت با غرب بود – آغاز کرد. در 27 سالگی (1863) کسب و کاری را در زمینه حقل و نقل دریایی آغاز کرد، کسب و کاری که با غرق شدن کشتی‌اش در یک طوفان به شکست انجامید. او سوانح دریایی زیادی را در طول عمر خود تجربه کرد و همین باعث شد تا نظر بسیار مثبتی به کشتی‌های ساخت غرب پیدا کند چرا که در مقایسه با کشتی‌های ژاپنی، جادارتر، پایدارتر و سریع‌تر بودند. این آغاز علاقه‌مندی کاواساکی به صنعت مدرن کشتی‌سازی بود…

زمانی که موتورسیکلت Ninja 250R در سال 2008 معرفی شد، حرفه‌ای ترین بایکرهای دنیا با بیان تجارب خود از سواری لذت بخش خود، این مدل انقلابی را به دنیا معرفی کردند. با گذشت 10 سال از این تولد خوشایند، این مدل به الگویی برای شرکت‌های رقیب تبدیل شده است. نینجا ABS 249 (که در بازارهای جهانی با نام نینجا 250 ABS شناخته می شود) ، سبکی جدید با قدرت هندلینگ و فرمانپذیری بسیار بالا نسبت به محصولات ما قبل خود را معرفی نمود. اکنون در مدل 2018 شاهد تغییراتی اساسی نسبت به نسل قبل این موتوسیکلت می‌باشیم که از جمله می‌توان به شاسی محکم و سبکتر، تغییرات جدید در انجین موتورسیکلت ، توان بالاتر و وزن نهایی سبکتر، فلاپ‌های جذابتر، صفحه کیلومتر با طراحی کاملا جدید، و سبکی نو در چراغ‌ها اشاره نمود. این تغییرات، تجربۀ خوشایندتری به راکب هدیه می‌دهد و این مدل را به برترین محصول کلاس 250 سی سی در سال 2018 تبدیل می‌کند.

تغییرات بسیاری منجر به کاهش وزن انجین در نسل جدید Ninja 250 شده است، از جمله؛
دریچه گاز ثانویه برداشته شده و ساختار بدنه گاز کاملا تغییر کرده است / مسیردهی ساده‌تر سیستم خنک‌کننده و نیاز کمتر به آب رادیاتور / حجم کمتر محفظۀ روغن انجین / کلاچ فشرده‌تر و با عملکرد بهتر / دیواره‌های لاغرتر برای سیستم اگزوز / لوله اتصال سر اگزوز برداشته شده و یا کوتاهتر شده است / جرم سبکتر لنگ و شبکه‌های بازبینی شدۀ میل لنگ / میل بادامک های آهنگری شده (فورج) / چرخ دنده‌ها نیز از نظر انداره و حجم بهینه‌تر شده‌اند.

طراحی کاملا جدید انجین موجب بهینه‌سازی بسیار بهتر از نظر اندازه، وزن و کارایی شده است . طراحی بی عیب و نقص، حذف آیتم‌های غیر ضروری و نوساماندهی نمای انجین، موجب کاهش قابل توجه وزن، فشردگی بیشتر و نیاز به حداقل لوله‌بندی در سیستم خنک کنندگی شده است. با انتقال زنجیر بادامک به بیرون انجین و انتقال مجموعه کاهش دنده اولیه به داخل، ارتفاع انجین کمتر شده و حجم انجین به جلو منتقل شده و همچنین قسمت عقب انجین جمع‌تر شده است. مرکز ثقل سیلندر رو به جلو منتقل شده و با زاویه 20 درجه به سمت پایین متمایل شده است. در ضمن، این نوع طراحی موجب کاهش ارتفاع نهایی انجین شده است. بازبینی در طراحی محفظه روغن، مسیر لوله اگزوز را مستقیم‌تر کرده و باعث کاهش وزن شده است. بازبینی کامل طراحی سیستم خنک کننده: محفظه گرمایی (thermo case) سیستم خنک کننده برداشته شده است. همچنین، موقعیت بهتر درپوش رادیاتور، قرار گرفتن ترموستات در سمت چپ سر سیلندر و پمپ آب در سمت راست جلوی انجین از تفاوت‌های این مدل با نسل قبل از خود است.

موتورسیکلت نینجا 250 SE مدل 2018 با انجین کاملا جدید دوسیلندر با حجم انجین 250 سانتیمتر مکعب، به دلیل بهبودهای فراوان در ساختار انجین، نسبت به نسل قبل دارای توان بالاتری است، به گونه ای که توان نهایی این موتور 5 کیلووات افزایش داشته است. (بر اساس آزمایش در شرایط استاندارد). این عملکرد و راندمان بالا می تواند به طور قابل ملاحظه ای به دلیل ویژگی موسوم به Down Draft (حرکت به سمت پایین هوا در هنگام مکش) باشد. این ویژگی با به کارگیری محفظه فیلتر هوای بزرگتر، مقدار هوای ورودی را دو چندان می نماید.

موتورسیکلت نیکد کاواساکی که در جهان با نام Z 250 شناخته می شود در مدل 2019 در ایران با نام Z 250N به ثبت رسیده است. محصول مدل 2019 نسبت به نسل قبل از بهبودهای کیفی و ظاهری قابل توجهی برخوردار شده است. Z 250N که مشابه با Ninja 400/250 سال 2018 ساخته شده، همچون همتای نینجای خود از عملکردی به مراتب بهتر برخوردار گشته است. تنظیمات انجین و بدنه هر دو چنان بهینه‌سازی شده است که مناسب یک پکیج سوپرنیکد باشد. موتورسیکلت Z 250N در مقایسه با Z 300 فرمان‌پذیری نرم‌تری داشته و در دور پایین موتور قدرت بیشتری دارد، و این ترکیبی ایده‌آل برای یک سواری خیابانی چابک و مفرح می‌باشد. در Z 250 ، استایل تیزگوشه و تهاجمی مدل Z 650 با طراحی حجیم Z 300 ترکیب گردیده است و ماحصل این ترکیب، یک استایل تهاجمی، چابک، و مردانه است. فرقی ندارد که مشغول سواری در جنگل آهن و سیمان باشید یا موتورسیکلت را در گوشه‌ای پارک کرده‌ باشید، در هر حال سرها بی‌اختیار به جانب این سوپرنیکد قدرتمند می‌چرخند. 

موتورسیکلت KL 249 مدل 2019، (که در بازارهای جهانی با نام KLX 250 به ثبت رسیده است) موتورسیکلتی است که افق های تازه ای پیش روی راکب خود قرار می‌دهد. این محصول، به شکل دومنظوره طراحی شده است به این معنا که که همزمان امکان قانونی سواری در سطح شهر و نیز جاده های خارج از شهر را دارد. موتور KL 249 در مدل 2019، با استایلی بروزرسانی‌شده و عملکردی بهبودیافته که بعضی از ویژگی‌های آن متاثر از سری محصولات کلاس موتوکراس کاواساکی یعنی KX و بر اساس تجارب میراث مسابقه‌ای کاواساکی می باشد به بازار عرضه شده است. این موتورسیکلت سبک‌وزن، چابک و مناسب برای طیف وسیعی از شرایط سواری مناسب می‌باشد و چنان طراحی شده است که هم بتواند راه خود را در ازدحام ترافیک شهری باز کند و هم از مسیرهای کوهستانی بالا رفته و دورنمای زیبای شهر را تقدیم موتورسوار کند. عملکرد آنرود و آفرود KLX 249 به مذاق سرنشین هایی با سطوح مهارتی مختلف خوش می‌آید.

موتورسیکلت KX250 تنها موتورسیکلت موتوکراس دارای انژکتور دوگانه است (فناوری‌ای که از سال 2012 معرفی شده است): یک انژکتور در قسمت پایین دریچه گاز (محل قرارگیری انژکتور در سیستم‌های استاندارد FI) جای گرفته است که کارش آن است که واکنشی نرم و آنی ایجاد کند؛ و یک انژکتور دوم در قسمت بالا که نزدیک به فیلتر هوا جای گرفته است و نقش قابل‌توجهی در توان خروجی انجین در دور موتورهای بالا دارد. تغییراتی که در قسمت پایین پیستون اعمال شده است و ایجاد حالت پـُل‌دار (bridged-box)، فقط یکی از چندین ویژگی‌ای است که ایده‌اش را از مسابقه دهندگان حرفه‌ای‌مان الهام گرفته‌ایم.

Versys-X 249 یک مدل سفری ماجراجویانه است که طراحی آن به تبعیت از قابلیت مدل های Versys کاواساکی برای عملکرد در شرایط بسیار متنوع انجام گرفته، ضمن اینکه در مقایسه با نسل‌های قبلی قابلیت بیشتری برای حرکت در جاده‌های غیر آسفالته دارد. در کلاس 250 سی‌سی ، Versys-X 250 (که در جهان با نام Versys-X 250 شناخته می شود) کمترین حجم انجین را در موتورسیکلت‌های مسافرتی کاواساکی دارد. برای این مدل دو گونه و گستره متنوعی از وسایل جانبی موجود می باشد. یک گونه تمام مجهز Tourer است که همه تجهیزات ضروری برای سواری‌های طولانی راحت را دارا می باشد و یک گونه که یراق‌آلات کمتری دارد و برای سفرهای درون‌شهری ایده‌ال است. Versys-X در شرایط بسیار مختلف و متنوع، سطح بالایی از هیجان و اطمینان را به راکب هدیه می‌دهد.