Kawasaki KL 249

KLX 249

موتورسیکلت KL 249 مدل 2019، (که در بازارهای جهانی با نام KLX 250 به ثبت رسیده است) موتورسیکلتی است که افق های تازه ای پیش روی راکب خود قرار می‌دهد. این محصول، به شکل دومنظوره طراحی شده است به این معنا که که همزمان امکان قانونی سواری در سطح شهر و نیز جاده های خارج از شهر را دارد. موتور KL 249 در مدل 2019، با استایلی بروزرسانی‌شده و عملکردی بهبودیافته که بعضی از ویژگی‌های آن متاثر از سری محصولات کلاس موتوکراس کاواساکی یعنی KX و بر اساس تجارب میراث مسابقه‌ای کاواساکی می باشد به بازار عرضه شده است. این موتورسیکلت سبک‌وزن، چابک و مناسب برای طیف وسیعی از شرایط سواری مناسب می‌باشد و چنان طراحی شده است که هم بتواند راه خود را در ازدحام ترافیک شهری باز کند و هم از مسیرهای کوهستانی بالا رفته و دورنمای زیبای شهر را تقدیم موتورسوار کند. عملکرد آنرود و آفرود KLX 249 به مذاق سرنشین هایی با سطوح مهارتی مختلف خوش می‌آید.

ویژگی‌های عمده KL 249 مدل 2019

* سیستم جدید پاشش سوخت برای استارت‌زنی آسان‌تر در تمام ارتفاعات، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و به حداکثر رساندن عملکرد برای رفت‌و‌آمدهای روزمره.
* فاصله زیاد شاسی موتورسیکلت تا زمین برای غلبه بر همه گونه موانع پیش رو
* قابلیت بهتر تنظیم سیستم‌های تعلیق جلو و عقب به دلخواه سرنشین
* کم بودن ارتفاع زین و خصوصیات ارگونومیک موتورسیکلت، باعث آسوده‌خاطر بودن و راحتی سرنشین موتور در حین سواری می‌شود.
* بدنه‌ای با زوایای تیز و ظاهری تهاجمی متاثر از سری KX
* وجود گرافیک ارتشی ماتریسی با مایه رنگی خاکستری در مجموعه رنگ‌بندی موتورسیکلت

بدنه

ارگونومی

از ارتفاع زین کاسته شده است (که این به خاطر کاهش بازه جابجایی (stroke) سیستم تعلیق است) و از این رو سرنشین موتور راحت تر می‌تواند پاهایش را به زمین برساند. طراحی دسته فرمان مورد بازنگری قرار گرفته و دسته فرمان جدید مستقیم‌تر است و حرکت دست روی آن در امتداد بالا و پایین می‌باشد. همچنین باریک بودن مخزن سوخت موتورسیکلت، نشستن راکب را راحت‌تر کرده است. مخزن سوخت یک درپوش قفل‌دار و لولایی دارد که با فشار اندکی باز می شود.

klx 249

بدنه پیرامونی

در موتورسیکلت KL 249، بدنه پیرامونی از جنس فولاد با مقاومت کششی بالا و سطح مقطع مربعی و مدور (اختراع ثبت‌شده کاواساکی)، مجموعه باریک و سبک‌وزنی را شکل داده است. زاویه کستر (caster) به میزان 26.5 درجه‌ای و کوتاه بودن فاصله میان محورهای چرخ‌های جلو و عقب به فرمان‌پذیری سریع آن کمک کرده‌اند و صُلبیت (سفتی) بالای بدنه نیز به ثبات جهت حرکت افزوده است.

دو لوله بالایی تنه از قسمت کرپی فرمان موتورسیکلت شروع شده و تا کناره‌های سرسیلندر گذر کرده، به پایه شوک Uni-Trak رسیده و تا محور دوشاخ عقب پایین می‌آیند. مسیر مستقیم میان دو نقطه بارگذاری، باعث گردیده که بدنه بسیار صلب و در عین حال سبک باشد. فضایی نیز برای تنفس بهتر سیستم‌های مکش و خروج دود انجین لحاظ شده است. ماحصل این طراحی آن است که سرنشین خود را کاملا مسلط بر موتورسیکلت احساس می‌کند.

klx249

جرقه پوش (spark arrestor) مورد تایید سازمان جنگلبانی ایالات متحده آمریکا
با استفاده از جرقه پوش به عنوان یک مزیت ایمنی که از پراکنش جرقه¬های خروجی از اگزوز جلوگیری و به پیش‌گیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها کمک می‌کند، راکب مجاز است از نواحی عمومی تعیین‌شده برای موتورسواری استفاده کند.

استایل
صفحه سنجشگرهای تمام-دیجیتال
با صفحه سنجشگرهای تمام-دیجیتال این موتورسیکلت، راکب در یک نگاه از اطلاعات مربوطه مطلع می‌گردد. از جمله امکانات آن، یک دورسنج دیجیتالی به صورت نمودار میله‌ای، سرعت‌سنج دیجیتال، ساعت، و مسافت‌سنج سفر و مسافت‌سنج کل می باشد. چراغک پاشش-سوخت در عین حال به عنوان یک چراغک هشدار پایین بودن ذخیره سوخت نیز عمل می‌کند.

klx 249

چراغ جلو

یک قاب دور چراغ جدید در جلو و طراحی دو حبابی چراغ جلو، ظاهر جدید تهاجمی‌ای به KLX بخشیده است.

klx 249

سیستم تعلیق و ترمزها
دوشاخ‌ وارون کارتریجی (اختراع ثبت‌شده کاواساکی)
سیستم تعلیق جلو موتورسیکلت KLX249 یک دوشاخ کارتریجی وارون به قطر 43 میلی‌متر است که از قابلیت تنظیم 16-حالته فشردگی فنر برخوردار است. سیلندر داخلی دوشاخ و میل کمک، محفظه ضربه‌گیر را در داخل دوشاخ به صورتی شکل می‌دهند که مانع از مخلوط شدن روغن و هوا می‌شود. مخلوط شدن هوا با روغن باعث غیریکنواخت شدن عملکرد ضربه‌گیری می‌شود. بسته به مدل موتورسیکلت، دوشاخ‌های کارتریجی ممکن است فقط قابلیت تنظیم فشردگی فنر را داشته باشند و یا بتوانند فشردگی فنر و بازگشت فنر هردو را تنظیم کنند.

klx249

تعلیق عقب با نام Uni-Trak (اختراع ثبت‌شده کاواساکی)

* شوک عقب موتور، از نوع دارای مخزن ذخیره بافاصله (remote reservoir) که با نیتروژن پر شده است و بدنه‌ای آلومینیومی دارد، از تنظیمات 16-حالته فشرده‌سازی و بازگشت فنر و تنظیم پیچی فشردگی اولیه فنر (threaded spring pre-load) برخوردار می‌باشد. به دلیل استفاده از دوشاخ عقب سبک‌وزن با سطح مقطع D شکل و ساخته شده از آلومینیوم بسیار صلب، جرم فنربندی‌نشده یا unsprung mass (وزن اجزای وسیلۀ نقلیه که باری بر روی سیستم تعلیق وارد نمی کنند) کاهش یافته است.

Uni-Trak، حرکت چرخ عقب و دوشاخ عقب را به یک بازوی پیوندی انتقال می‌دهد که بر روی یک شوک و فنر بزرگ اعمال نیرو می‌کند. قرار گرفتن شوک در میانه و پایین بدنه، وضعیت مرکز ثقل موتورسیکلت را بهبود بخشیده است. رابط شوک، فشاری را که حین متراکم شدن سیستم تعلیق بر شوک وارد می‌شود کاهش می‌دهد. دست انداز‌های کوچک، خیلی نرم و سبک ضربه‌گیری می‌شوند و برای دست‌انداز‌های بزرگ هم میزان زیادی ضربه‌گیری انجام می‌شود. Uni-Trak و شوک و فنر تکی آن سواری را نرم‌تر و راحت‌تر کرده و هدایت موتورسیکلت و کنترل آن را در سرعت‌های بالا بهبود می‌بخشد. همچنین، توان بیشتری را به محل تماس چرخ‌ها با زمین می‌رساند.

تنظیمات رابط تعلیق عقب و ضربه‌گیری آن به گونه‌ای است که سواری استوار و پایداری فراهم می‌کند و در پیچ‌ها خیال راکب از بابت تعادلش راحت است. مکانیزم بازگشت فنر به گونه‌ای است که تغییرات ناشی از گرم شدن شوک در شرایط عملیاتی دشوار را خنثی می کند تا تاثیری بر عملکرد شوک نگذارد.

klx 249

ترمزهای دیسکی جلو و عقب
شکل گلبرگی دیسک‌ترمزهای موتورسیکلت، باعث کاهش وزن آنها شده‌اند و طرح موجی آنها به تمیز شدن پدهای ترمز و بهتر شدن عملکرد ترمزگیری کمک می‌کند. اعمال فشار کلیپر دو پیستونه جلو بر یک دیسک شناور 250 میلی‌متری، می تواند موتورسیکلت را با قدرت بسیار متوقف کند. ترمز عقب، با کلیپر تک پیستونه و دیسک 240 میلی‌متری‌اش عملکرد قابل اعتمادی دارد. در عین حال، تایرها چنان طراحی شده‌اند که دوام طولانی و چسبندگی زیاد با سطح مسیر داشته باشند.

klx 249

klx 249

انجین
کاتالیزور و سیستم هوای ثانویه موتورسیکلت به کاستن از آلاینده‌های خروجی اگزوز کمک می‌کنند.راندمان خنک‌کنندگی رادیاتورهای ظرفیت بالا محصول Denso که برگرفته از کلاس موتوکراس یعنی KX کاواساکی می باشند، بالاتر از معمول است. ضخامت اندک و چیدمان فشرده مجاری درونی آنها باعث کوچک‌تر شدن و سبک‌تر شدن‌شان گردیده است، ضمن اینکه طراحی خاص پره های رادیاتور موتور، یک پراکنش حرارتی عالی را فراهم کرده است. پیستون سرتخت و محفظه احتراق طرح pentroof یا شیروانی‌دار (که ساق سوپاپ‌ها در آن به صورت مایل قرار گرفته‌اند) نسبت تراکم 11.0:1 را به دست می دهند. سبک بودن پیستون، گژن پین و شاتون امکان می‌دهد تا بدون لرزش‌های مفرط، دور موتورهای پرتوان داشته باشیم.

klx 249

DFI – پاشش سوخت دیجیتال (اختراع ثبت‌شده کاواساکی)
استارت‌زنی آسان موتورسیکلت، عملکرد نرم انجین در حالت خلاص، بهبود عملکرد و صرفه جویی در مصرف سوخت از تاثیرات مفید DFI است. انژکتور 10 سوراخه فوق ریزکننده به تقویت عملکرد و نرم شدن بسیار واکنش گاز کمک می‌کند. در مقایسه با سیستم های پاشش سوخت مرسوم (Electronic Fuel Injection) در بازار، کاواساکی در بسیاری از محصولات خود از جمله در KLX 249 از سیستم پاشش سوخت دیجیتال (Digital Fuel Injection) با نام اختصاری DFI استفاده می¬کند که در آن، ترکیب هوا و سوخت به شکل بهتری صورت می گیرد. در این سیستم، ریزپردازنده تعبیه‌شده در موتورسیکلت، انواع داده های ورودی از انجین (از جمله تایمینگ جرقه زنی، دور موتور و موقعیت) و همچنین داده‌های برگرفته از محیط (از جمله دما و فشار هوا) را خوانش کرده و سپس از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری درخصوص میزان دقیق سوخت موردنیاز انجین در هر لحظه استفاده می کند و نهایتا این میزان سوخت را در هوایی که وارد دریچه مکش می‌شود می‌پاشد.سیستم پاشش سوخت دیجیتال، درست به اندازه مورد نیاز انجین و در زمان موردنیاز انجین به آن سوخت می‌رساند. نه سوختی هدر می‌رود و نه انجین مجبور می‌شود که به سوخت اندکی قناعت کند. ماحصل این سیستم، صرفه‌جویی عالی در مصرف سوخت ضمن فراهم کردن توان و گشتاور مورد نیاز موتورسوار می‌باشد. با چنین سیستمی، انجین در تمام بازه سرعتی‌اش عملکردی نرم و قوی خواهد داشت.

دریچه‌های دوگانه گاز
استفاده از دریچه‌های دوگانه گاز باعث افزایش و نرم‌تر شدن عملکرد انجین و گازخوری بهتر شده است. این قابلیت معمولاً برای موتورسیکلت های کلاس اسپرت به کار گرفته می شود اما کاواساکی آن را برای کلاس آفرود خود نیز در نظر گرفته است. در بسیاری از موارد برای طراحی دریچه گاز، برای ایجاد میزان بالایی از توان، از بدنه گاز با قطر داخلی بزرگ استفاده می‌گردد. با این حال، بزرگ بودن قطر دریچه گاز این ایراد را دارد که زمانی که سرنشین موتور دریچه گاز را به طور ناگهانی باز میکند، واکنش گشتاوری انجین، که محدودیتی بر آن اعمال نمی‌شود، ممکن است زیاده از اندازه قوی باشد. فایده فناوری دریچه گاز دوگانه این است که ضمن رام کردن واکنش انجین، عملکرد را نیز بهبود می‌بخشد.

klx 249

در مدل‌های دارای دریچه‌های گاز دوگانه، به ازای هر سیلندر دو دریچه گاز وجود دارد؛ علاوه بر دریچه‌ اصلی، که مستقیماً توسط دستگیره گاز و توسط موتورسوارکنترل می‌شود، یک دریچه‌‌ دوم گاز وجود دارد که باز و بسته شدن‌‌ آن توسط ECU انجام می‌گیرد و جریان هوای ورودی را به دقت تنظیم می‌کند تا یک واکنش طبیعی و با نسبت خطی را در انجین شاهد باشیم. با نرم‌تر شدن جریان هوای عبوری از بدنه گاز، راندمان احتراق بهبود یافته و توان افزایش می‌یابد.

سیلندر الکتروفیوژن (اختراع ثبت‌شده کاواساکی)
برای عمل‌آوری سیلندر به طریقه الکتروفیوژن در فرایند ساخت و تولید آن، نخست سیلندر آلومینیومی را در یک محفظه خلاء با حرارت بسیار بالا جای می‌دهند. رشته‌های ظریف مولیبدنوم و فولاد به صورت معلق در جداره داخلی سیلندر قرار گرفته و ولتاژ بالایی از آنها عبور داده می‌شود. ذرات فلزی حاصل از این عمل، به صورت یک غشاء سخت متخلخل به سیلندر می‌چسبند. در الکتروفیوژن حرارت با سرعت بالایی انتقال داده می‌شود. سیلندری که به این طریق عمل‌آوری شده است حرارت را به سرعت انتقال می دهد و بسیار سبک است. چنین سیلندری، از آنجا که تخلخل دارد روغن را به خود می‌گیرد و در نتیجه پیستون همواره بر روی غشایی از روغن سوار است؛ نتیجتاً هم آب‌بندی بهتری داریم و هم فرسایش کمتری رخ می دهد. از مزیت‌های دیگر آن این است که با چنین سیلندری می توان تلرانس‌های کوچک‌تری داشت و مخلوط شدن سوخت و هوا تمیزتر انجام می‌گیرد و این باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت موتور و کاهش آلاینده‌های خروجی می‌شود.

استارتر الکتریکی

وجود استارتر الکتریکی و فناوری KACR («فناوری کاواساکی برای رهاسازی خودکار تراکم») (اختراع ثبت‌شده کاواساکی) که در دور موتور استارتی به طور خودکار یک دریچه خروج دود را باز می‌کند، استارت زدن را در موتور سیکلت KLX249 آسان ساخته است.

CDI دیجیتال (اختراع ثبت‌شده کاواساکی)

CDI دیجیتال (در مقایسه با CDI معمولی) مجهز به یک چیپ رایانه‌ای است که آوانس جرقه را معین می‌کند. مهندسین کاواساکی این چیپ را ‌به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند که آوانس جرقه را متناسب با نیاز دقیق هر مدل تغییر دهد. پیش از طرح‌ریزی نقشه تایمینگ، موضوع تیونینگ انجین موتورسیکلت و برخی موارد دیگر مدنظر قرار می‌گیرد و پیش از نهایی‌سازی نقشه تایمینگ، آزمون‌های مبسوطی تحت شرایط عملیاتی واقعی انجام می‌گیرد. در سیستم CDI دیجیتال کاواساکی به جای کویل از یک سیگنال‌ساز اثرِ هال (Hall Effect signal generator) استفاده می‌شود چرا که عملکرد دقیق‌تری دارد.

CDI دیجیتال، با واکنش‌دهی بهتر به تغییرات در دور موتور، به انجین کمک می‌کند تا در تمامی بازه دور موتور حداکثر توان را ایجاد کند.

اگزوز
سیستم اگزوز موتورسیکلت KLX تماما از فولاد ضدزنگ ساخته شده است. با وجود کاتالیزور لانه زنبوری (که در سایلنسر جای گرفته) و سیستم هوای ثانویه، از رعایت مقررات مربوط به انتشار آلاینده‌های محیطی اطمینان حاصل شده است.


کویرموتور؛ نماینده رسمی کاواساکی (کاوازاکی) ژاپن در ایران